Microchip Technology PIC12LC672-04I/P
PIC12LC672-04I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LC672-04I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
Datasheet Download
PIC12LC672-04I/P.pdf
Availability of PIC12LC672-04I/P
QUANTITY
PIC12LC672-04I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LC672-04I/P
Internal Part NumberEIS-PIC12LC672-04I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12C
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LC672-04I/P
Related LinksPIC12LC6, PIC12LC672-04I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LC672-04I/P Details Description
Related parts for PIC12LC672-04I/P
SWITCH MINI SPDT PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC40S/AE40M/CPC40S datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
KIT ICE EMULATOR FOR CY3250 QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 24V datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf