Microchip Technology PIC12LF1501-E/SN
PIC12LF1501-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1501-E/SN
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12LF1501-E/SN.pdf
Availability of PIC12LF1501-E/SN
QUANTITY
PIC12LF1501-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1501-E/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1501-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1501-E/SN
Related LinksPIC12LF1, PIC12LF1501-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1501-E/SN Details Description
Related parts for PIC12LF1501-E/SN
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP DPDT datasheet.pdf
LED MT SR VERT 3MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM IP57 12VDC datasheet.pdf