Microchip Technology PIC12LF1501-I/MC
PIC12LF1501-I/MC picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1501-I/MC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12LF1501-I/MC.pdf
Availability of PIC12LF1501-I/MC
QUANTITY
PIC12LF1501-I/MC Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1501-I/MC
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1501-I/MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
Lead Frame Update 29/Jun/2015
PCN Assembly/OriginLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package150
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1501-I/MC
Related LinksPIC12LF1, PIC12LF1501-I/MC Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1501-I/MC Details Description
Related parts for PIC12LF1501-I/MC
IC CROSSPOINT SW 1GHZ 4X1 16SOIC datasheet.pdf