Microchip Technology PIC12LF1552-E/P
PIC12LF1552-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LF1552-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC12LF1552-E/P.pdf
Availability of PIC12LF1552-E/P
QUANTITY
PIC12LF1552-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LF1552-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC12LF1552-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC12LF1552 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC12LF1552 Errata and Datasheet Update 04/Oct/2013
PIC12LF1552 Datasheet Update 07/Jan/2014
PIC12LF1552 Datasheet Update 15/Apr/2014
Datasheet Update 30/Jan/2015
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LF1552-E/P
Related LinksPIC12LF, PIC12LF1552-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LF1552-E/P Details Description
Related parts for PIC12LF1552-E/P
TRIMMER 500 OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
IC MOSFET DVR INV 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A D2PAK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 15A TO247AD datasheet.pdf
IC USB/AC BATT CHRGR W/PPM 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL 8051 DIP40/PLCC52 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
1" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf