| Internal Part Number | EIS-PIC16C54C-20I/SO | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus 8-bit PIC® Microcontroller Portfolio | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | PdCu Wire Update 18/Feb/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Other | Die Attach Material Add 13/Oct/2015 | |
| PCN Part Status Change | PIC16C54C Migration 24/Nov/2003 | |
| Standard Package | 42 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |