Microchip Technology PIC16C558-20/SS
PIC16C558-20/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C558-20/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C558-20/SS.pdf
Availability of PIC16C558-20/SS
QUANTITY
PIC16C558-20/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C558-20/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C558-20/SS
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C558-20/SS
Related LinksPIC16C5, PIC16C558-20/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C558-20/SS Details Description
Related parts for PIC16C558-20/SS
DIODE ARRAY GP 70V 215MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 21POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 10AWG ORG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 2.91K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC USB2.0 CHGR DETECT 10MICROPAK datasheet.pdf
.110 SERIES FASTIN- datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf