Microchip Technology PIC16C55A-04/SP
PIC16C55A-04/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55A-04/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16C55A-04/SP.pdf
Availability of PIC16C55A-04/SP
QUANTITY
PIC16C55A-04/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55A-04/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16C55A-04/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55A-04/SP
Related LinksPIC16C5, PIC16C55A-04/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55A-04/SP Details Description
Related parts for PIC16C55A-04/SP
IC CURRENT GAUGE 4% 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
PHOTO MINI S/V THRU PNP LIGHT-ON datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 600MHZ 32LFCSP datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN 50V 250MA MICROMELF datasheet.pdf