Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-4B150
SPP-4B150 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-4B150
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 150A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-4B150.pdf
Availability of SPP-4B150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-4B150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-4B150
Internal Part NumberEIS-SPP-4B150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current150A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-4B150
Related LinksSPP-, SPP-4B150 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-4B150 Details Description
Related parts for SPP-4B150
CONN HEADER RTANG .100 12POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf