Microchip Technology PIC16C55A-04E/P
PIC16C55A-04E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55A-04E/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Datasheet Download
PIC16C55A-04E/P.pdf
Availability of PIC16C55A-04E/P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C55A-04E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55A-04E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16C55A-04E/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55A-04E/P
Related LinksPIC16C5, PIC16C55A-04E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55A-04E/P Details Description
Related parts for PIC16C55A-04E/P
DIODE ZENER 18V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 5A 17.5 MOHM TH datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SEL LATCH RND 2X60 ANG datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 250A 300V datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf