Microchip Technology PIC16C55A-20E/SS
PIC16C55A-20E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55A-20E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Datasheet Download
PIC16C55A-20E/SS.pdf
Availability of PIC16C55A-20E/SS
QUANTITY
PIC16C55A-20E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55A-20E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C55A-20E/SS
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C55 Migration 01/Aug/2001
Standard Package47
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55A-20E/SS
Related LinksPIC16C55, PIC16C55A-20E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55A-20E/SS Details Description
Related parts for PIC16C55A-20E/SS
RES 57.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
26-8 ETHERNET CABLE CAT5 datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SMA datasheet.pdf
SPLICING HEAD AMP STACK MK IV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf