Recom Power RPR50-11012D-1B
RPR50-11012D-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR50-11012D-1B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR50-11012D-1B.pdf
Availability of RPR50-11012D-1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR50-11012D-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR50-11012D-1B
Internal Part NumberEIS-RPR50-11012D-1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR50
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.1A, 2.1A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR50-11012D-1B
Related LinksRPR50-1, RPR50-11012D-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR50-11012D-1B Details Description
Related parts for RPR50-11012D-1B
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE 64LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf