Vishay/Dale RNC55J3742BSB14
RNC55J3742BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3742BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3742BSB14.pdf
Availability of RNC55J3742BSB14
QUANTITY
RNC55J3742BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3742BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3742BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3742BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3742BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3742BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3742BSB14
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
B12 THERMOSTAT NC 20 AWG LEADS datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 92.6VC P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf