| Internal Part Number | EIS-PIC16C56-10E/SS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 67 | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 1.5KB (1K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |