Microchip Technology PIC16C56-LPE/SO
PIC16C56-LPE/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C56-LPE/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C56-LPE/SO.pdf
Availability of PIC16C56-LPE/SO
QUANTITY
PIC16C56-LPE/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C56-LPE/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C56-LPE/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C56 Migration 01/Aug/2001
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40kHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C56-LPE/SO
Related LinksPIC16C5, PIC16C56-LPE/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C56-LPE/SO Details Description
Related parts for PIC16C56-LPE/SO
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 42-85V 350MA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 60MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 8MM BLACK datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 80M datasheet.pdf
POWER CORD IEC 3.30' GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X25MM datasheet.pdf