Microchip Technology PIC16C56-XT/SS
PIC16C56-XT/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C56-XT/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C56-XT/SS.pdf
Availability of PIC16C56-XT/SS
QUANTITY
PIC16C56-XT/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C56-XT/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C56-XT/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C56 Migration 01/Aug/2001
Standard Package67
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C56-XT/SS
Related LinksPIC16C5, PIC16C56-XT/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C56-XT/SS Details Description
Related parts for PIC16C56-XT/SS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN ISOL WASHR FOR 1.6/5.6 JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf