Microchip Technology PIC16C56T-XT/SO
PIC16C56T-XT/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C56T-XT/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C56T-XT/SO.pdf
Availability of PIC16C56T-XT/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C56T-XT/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C56T-XT/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C56T-XT/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C56T-XT/SO
Related LinksPIC16C5, PIC16C56T-XT/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C56T-XT/SO Details Description
Related parts for PIC16C56T-XT/SO
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 2.0000MHz 30ppm Series 500 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 43 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C S /11 WHT 36" datasheet.pdf
22000UF 25V 40X70MM 85C 15000H datasheet.pdf