| Internal Part Number | EIS-PIC16C57C-20/P | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus 8-bit PIC® Microcontroller Portfolio | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Part Status Change | PIC16C57C Migration 24/Nov/2003 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 15 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 20 | |
| Program Memory Size | 3KB (2K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 72 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |