| Internal Part Number | EIS-PIC16C58B-20/SO | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus 8-bit PIC® Microcontroller Portfolio | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | PdCu Wire Update 18/Feb/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Other | Die Attach Material Add 13/Oct/2015 | |
| Standard Package | 42 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 3KB (2K x 12) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 73 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |