Microchip Technology PIC16C620AT-20/SS
PIC16C620AT-20/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C620AT-20/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C620AT-20/SS.pdf
Availability of PIC16C620AT-20/SS
QUANTITY
PIC16C620AT-20/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C620AT-20/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C620AT-20/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package1,600
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C620AT-20/SS
Related LinksPIC16C62, PIC16C620AT-20/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C620AT-20/SS Details Description
Related parts for PIC16C620AT-20/SS
SWITCH DIP 6POS TOP ACT SMT TR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
IBUTTON HALO PINK 20MM datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 15A datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf