Vishay/Dale RNC55K6812FRB14
RNC55K6812FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6812FRB14
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6812FRB14.pdf
Availability of RNC55K6812FRB14
QUANTITY
RNC55K6812FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6812FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6812FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6812FRB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6812FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6812FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K6812FRB14
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X5R 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 150MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf