Microchip Technology PIC16C621T-20/SO
PIC16C621T-20/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C621T-20/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C621T-20/SO.pdf
Availability of PIC16C621T-20/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C621T-20/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C621T-20/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C621T-20/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size80 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C621T-20/SO
Related LinksPIC16C62, PIC16C621T-20/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C621T-20/SO Details Description
Related parts for PIC16C621T-20/SO
CONTACT BATT W/TAB NEG SPRG A/AA datasheet.pdf
LED 7-SEG SGL CA GREEN RHDP .56" datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 11PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .62" datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf