Microchip Technology PIC16C622-20I/SS
PIC16C622-20I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C622-20I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C622-20I/SS.pdf
Availability of PIC16C622-20I/SS
QUANTITY
PIC16C622-20I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C622-20I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C622-20I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C622 Migration 01/Aug/2001
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C622-20I/SS
Related LinksPIC16C62, PIC16C622-20I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C622-20I/SS Details Description
Related parts for PIC16C622-20I/SS
RES SMD 768 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 31X31X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROT 16TSSOP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VERSCHR MS EMV PG29; KB18,0-25,0 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.125A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf