Microchip Technology PIC16C622AT-40/SO
PIC16C622AT-40/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C622AT-40/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C622AT-40/SO.pdf
Availability of PIC16C622AT-40/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C622AT-40/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C622AT-40/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C622AT-40/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C622AT-40/SO
Related LinksPIC16C62, PIC16C622AT-40/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C622AT-40/SO Details Description
Related parts for PIC16C622AT-40/SO
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
REG SW 2.5V 16A SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf