| Internal Part Number | EIS-PIC16C62A-10/SO | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 27 | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 22 | |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |