Microchip Technology PIC16C63-20I/SP
PIC16C63-20I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C63-20I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16C63-20I/SP.pdf
Availability of PIC16C63-20I/SP
QUANTITY
PIC16C63-20I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C63-20I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16C63-20I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C63 Migration 01/Aug/2001
Standard Package15
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C63-20I/SP
Related LinksPIC16C6, PIC16C63-20I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C63-20I/SP Details Description
Related parts for PIC16C63-20I/SP
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 0502 datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 20000/2000CT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY FEMALE FOR 4MOD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf