Microchip Technology PIC16C64AT-04I/L
PIC16C64AT-04I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C64AT-04I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC16C64AT-04I/L.pdf
Availability of PIC16C64AT-04I/L
QUANTITY
PIC16C64AT-04I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C64AT-04I/L
Internal Part NumberEIS-PIC16C64AT-04I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package500
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C64AT-04I/L
Related LinksPIC16C64, PIC16C64AT-04I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C64AT-04I/L Details Description
Related parts for PIC16C64AT-04I/L
JUMPER-H1500TR/A2015S/H1500TR 6" datasheet.pdf
IC CLOCK SS LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
AMPLIVAR SPLICE datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf