AVX Corporation VE17M00131KHE
VE17M00131KHE picture photo
Mfg. Part Number
VE17M00131KHE
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M00131KHE.pdf
Availability of VE17M00131KHE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VE17M00131KHE Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M00131KHE
Internal Part NumberEIS-VE17M00131KHE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLVE Series 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)184V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)226V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy25J
Package / CaseDisc 17mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M00131KHE
Related LinksVE17M0, VE17M00131KHE Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M00131KHE Details Description
Related parts for VE17M00131KHE
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.2A TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 4AWG SILVER datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 6A P600 datasheet.pdf
SINGLE M30 LONG PW 5M PNP NC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS datasheet.pdf