| Internal Part Number | EIS-PIC16C65AT-20E/PQ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 900 | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 33 | |
| RAM Size | 192 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 44-QFP | |
| Supplier Device Package | 44-MQFP (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC16C65AT-20E/PQ | |
| Related Links | PIC16C65, PIC16C65AT-20E/PQ Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 20J1R5 | RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL | datasheet.pdf | |