Microchip Technology PIC16C65B/JW
PIC16C65B/JW picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C65B/JW
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB EPROM 40CDIP
Datasheet Download
PIC16C65B/JW.pdf
Availability of PIC16C65B/JW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C65B/JW Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C65B/JW
Internal Part NumberEIS-PIC16C65B/JW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeEPROM, UV
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-CDIP (0.600", 15.24mm) Window
Supplier Device Package14-CERDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C65B/JW
Related LinksPIC16C, PIC16C65B/JW Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C65B/JW Details Description
Related parts for PIC16C65B/JW
RES 1.25K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
REFLECTOR 86.1MM RND CITIZEN MED datasheet.pdf