Microchip Technology PIC16C67T-10E/PQ
PIC16C67T-10E/PQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C67T-10E/PQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP
Datasheet Download
PIC16C67T-10E/PQ.pdf
Availability of PIC16C67T-10E/PQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C67T-10E/PQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C67T-10E/PQ
Internal Part NumberEIS-PIC16C67T-10E/PQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package900
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-MQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C67T-10E/PQ
Related LinksPIC16C67, PIC16C67T-10E/PQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C67T-10E/PQ Details Description
Related parts for PIC16C67T-10E/PQ
POLYSWITCH PTC RESET 4.5A T/R datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
21+21 WAY M HORZ 3MM TAIL W0JS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SGE-245-2-2400 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W UFRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf