Microchip Technology PIC16C72-04E/SS
PIC16C72-04E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C72-04E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
Datasheet Download
PIC16C72-04E/SS.pdf
Availability of PIC16C72-04E/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C72-04E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C72-04E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C72-04E/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package47
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C72-04E/SS
Related LinksPIC16C7, PIC16C72-04E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C72-04E/SS Details Description
Related parts for PIC16C72-04E/SS
CONN HEADER 11POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER GOLD 14POS VERT PCB datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf