Microchip Technology PIC16C72-20E/SO
PIC16C72-20E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C72-20E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C72-20E/SO.pdf
Availability of PIC16C72-20E/SO
QUANTITY
PIC16C72-20E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C72-20E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C72-20E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C72-20E/SO
Related LinksPIC16C7, PIC16C72-20E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C72-20E/SO Details Description
Related parts for PIC16C72-20E/SO
IC DRVR/RCVR RS232 LP 20-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 39K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20POS R/A .155" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 M CRP TERM CHN 30AU datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5MM 4.56" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf