Microchip Technology PIC16C72A-04E/SO
PIC16C72A-04E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C72A-04E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C72A-04E/SO.pdf
Availability of PIC16C72A-04E/SO
QUANTITY
PIC16C72A-04E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C72A-04E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C72A-04E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C72A-04E/SO
Related LinksPIC16C72, PIC16C72A-04E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C72A-04E/SO Details Description
Related parts for PIC16C72A-04E/SO
IC HIGH SID POWER DRIVER TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 80.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf