Microchip Technology PIC16C72A-20E/SO
PIC16C72A-20E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C72A-20E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C72A-20E/SO.pdf
Availability of PIC16C72A-20E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C72A-20E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C72A-20E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C72A-20E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package27
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C72A-20E/SO
Related LinksPIC16C72, PIC16C72A-20E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C72A-20E/SO Details Description
Related parts for PIC16C72A-20E/SO
FUSE GLASS 1.75A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
18.8MM X 15.24MM 1=25/PK datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf