Microchip Technology PIC16C73B-20E/SP
PIC16C73B-20E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C73B-20E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16C73B-20E/SP.pdf
Availability of PIC16C73B-20E/SP
QUANTITY
PIC16C73B-20E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C73B-20E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16C73B-20E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C73B-20E/SP
Related LinksPIC16C73, PIC16C73B-20E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C73B-20E/SP Details Description
Related parts for PIC16C73B-20E/SP
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 32W MULTIWATT8 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 277 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT VPOL OMNIDIR 10DBI N FEM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf