| Internal Part Number | EIS-PIC16C74A-20E/P | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 10 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 33 | |
| RAM Size | 192 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | A/D 8x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Supplier Device Package | 40-PDIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC16C74A-20E/P | |
| Related Links | PIC16C7, PIC16C74A-20E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 1748330000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM | datasheet.pdf | |