Microchip Technology PIC16CE624T-04I/SS
PIC16CE624T-04I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16CE624T-04I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16CE624T-04I/SS.pdf
Availability of PIC16CE624T-04I/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16CE624T-04I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16CE624T-04I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16CE624T-04I/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size128 x 8
RAM Size96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16CE624T-04I/SS
Related LinksPIC16CE62, PIC16CE624T-04I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16CE624T-04I/SS Details Description
Related parts for PIC16CE624T-04I/SS
RES SMD 12K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 800MA 365 MOHM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SPACER PLATE COLOR: RED datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf