Microchip Technology PIC16F1454-I/P
PIC16F1454-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1454-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16F1454-I/P.pdf
Availability of PIC16F1454-I/P
QUANTITY
PIC16F1454-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1454-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1454-I/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F145x, Family Errata/Datasheet 18/May/2013
PIC16(L)F1454,5,9 Errata and Datasheet 16/Oct/2013
PIC16(L)F1454,5,9 Datasheet Update 31/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1454-I/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1454-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1454-I/P Details Description
Related parts for PIC16F1454-I/P
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COVER D-SUB 37-M COND (1000PCS) datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 2 CELL 9V datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf