Microchip Technology PIC16F1455T-I/JQ
PIC16F1455T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1455T-I/JQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16F1455T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16F1455T-I/JQ
QUANTITY
PIC16F1455T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1455T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1455T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1455T-I/JQ
Related LinksPIC16F14, PIC16F1455T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1455T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16F1455T-I/JQ
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM SNGL WHITE 8POS datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT-26W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC T/H datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP RED 6CKT datasheet.pdf