Microchip Technology PIC16F1459T-I/SS
PIC16F1459T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1459T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F1459T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1459T-I/SS
QUANTITY
PIC16F1459T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1459T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1459T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F145x, Family Errata/Datasheet 18/May/2013
PIC16(L)F1454,5,9 Errata and Datasheet 16/Oct/2013
PIC16(L)F1454,5,9 Datasheet Update 31/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O14
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1459T-I/SS
Related LinksPIC16F14, PIC16F1459T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1459T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1459T-I/SS
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
NTS350 MATING CONNECTOR KIT datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.0V 3-USP datasheet.pdf
AMP CT MT AMP-IN HDR-H YEL 11P datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf