Microchip Technology PIC16F1503-I/ST
PIC16F1503-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1503-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1503-I/ST.pdf
Availability of PIC16F1503-I/ST
QUANTITY
PIC16F1503-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1503-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1503-I/ST
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1503 Errata/Datasheet 20/Jun/2013
PIC16(L)F1503 Datasheet Update 27/Feb/2014
PdCu Wire Conversion 27/May/2015
PIC16(L)F1503 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1503-I/ST
Related LinksPIC16F1, PIC16F1503-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1503-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F1503-I/ST
CONN RECEPT 18-22 AWG .093 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLK 12POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
IC SCMITT TRIG TRPL NONINV 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 147 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 22.118MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf