Microchip Technology PIC16F1508-I/SO
PIC16F1508-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1508-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SOIC
Datasheet Download
PIC16F1508-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1508-I/SO
QUANTITY
PIC16F1508-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1508-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1508-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1508/9 Datasheet 20/Jun/2013
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Update 24/Apr/2014
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Rev 30/Oct/2015
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1508-I/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1508-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1508-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1508-I/SO
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16WSON datasheet.pdf
THERMAL WASHER 12P DIP 10/PK datasheet.pdf
REV-FOR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED LOW CURR RA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW2837-PB1-GE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 12KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf