Microchip Technology PIC16F1512-I/SO
PIC16F1512-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1512-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SOIC
Datasheet Download
PIC16F1512-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1512-I/SO
QUANTITY
PIC16F1512-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1512-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1512-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1512/1513 Datasheet Update 19/Mar/2014
PIC16(L)F1512,3 Errata/Datasheet Update 27/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1512-I/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1512-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1512-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1512-I/SO
IC TOUCH SCREEN CNTRLR 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 24POS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 3MM PNP datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 15V 133MA OUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY datasheet.pdf
M8 3 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf