Microchip Technology PIC16F1516T-I/SS
PIC16F1516T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1516T-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F1516T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1516T-I/SS
QUANTITY
PIC16F1516T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1516T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1516T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Errata Update 22/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1516T-I/SS
Related LinksPIC16F15, PIC16F1516T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1516T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1516T-I/SS
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
MICRO 25C S 3" WHT NI datasheet.pdf