Microchip Technology PIC16F1518T-I/MV
PIC16F1518T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1518T-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F1518T-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1518T-I/MV
QUANTITY
PIC16F1518T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1518T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1518T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Errata Update 22/Oct/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1518T-I/MV
Related LinksPIC16F15, PIC16F1518T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1518T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1518T-I/MV
JUMPER-H1502TR/A3048V/H1500TR 8" datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 600A NF SER datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf