Vishay/Dale RN65E1822FRE6
RN65E1822FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1822FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1822FRE6.pdf
Availability of RN65E1822FRE6
QUANTITY
RN65E1822FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1822FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E1822FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1822FRE6
Related LinksRN65E1, RN65E1822FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1822FRE6 Details Description
Related parts for RN65E1822FRE6
IC MONITOR TRPL SPPLY PREC 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING AVIKRIMP H/D EXPD datasheet.pdf
KIT CAP CER HI CAP 100V-630V SMD datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
2200UF 450V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf