Microchip Technology PIC16F1518T-I/MV
PIC16F1518T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1518T-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F1518T-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1518T-I/MV
QUANTITY
PIC16F1518T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1518T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1518T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Errata Update 22/Oct/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1518T-I/MV
Related LinksPIC16F15, PIC16F1518T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1518T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1518T-I/MV
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC FPD-LINK TX 18BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IC PLL CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 54MA 111 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 132POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf