Microchip Technology PIC16F1526-I/MR
PIC16F1526-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1526-I/MR
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC16F1526-I/MR.pdf
Availability of PIC16F1526-I/MR
QUANTITY
PIC16F1526-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1526-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC16F1526-I/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1526/1527 Errata and Data Sheet 23/Sep/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
Copper Bond Wire Update 16/Mar/2015
PIC16(L)F1526/1527 Date Sheet Revision 29/Sep/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1526-I/MR
Related LinksPIC16F1, PIC16F1526-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1526-I/MR Details Description
Related parts for PIC16F1526-I/MR
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 15NS 64STQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK 65A 600V 6-20AWG datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
WASHER FLAT 7/16 NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 T/H datasheet.pdf
AC FILTER T/H HIGH INDUCTANCE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf