Microchip Technology PIC16F1526T-I/PT
PIC16F1526T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1526T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC16F1526T-I/PT.pdf
Availability of PIC16F1526T-I/PT
QUANTITY
PIC16F1526T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1526T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F1526T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1526/1527 Errata and Data Sheet 23/Sep/2013
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
PIC16(L)F1526/1527 Date Sheet Revision 29/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1526T-I/PT
Related LinksPIC16F15, PIC16F1526T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1526T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F1526T-I/PT
THERMISTOR NTC 10K OHM 3% PROBE datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 350V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf