Microchip Technology PIC16F1574-E/ST
PIC16F1574-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1574-E/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1574-E/ST.pdf
Availability of PIC16F1574-E/ST
QUANTITY
PIC16F1574-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1574-E/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1574-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Conversion 27/May/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 Family Data Sheet Update 06/Oct/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 14/20-Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1574-E/ST
Related LinksPIC16F1, PIC16F1574-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1574-E/ST Details Description
Related parts for PIC16F1574-E/ST
FIXED IND 470UH 450MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MIC MK-2 TAB CONTACT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SPRING LOADED FITTING datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf